Finantsjuhtimise seadus jätab põhiprobleemi lahenduseta

Riigikogus arutatav Kohaliku omavalitsuse finantsjuhtimise seadus reguleerib täpsemalt omavalitsuste finantsjuhtimise põhimõtteid, kuid ei anna lahendust linnade ja valdade eelarvetulude probleemile.

“Omavalitsustele uute, täiendavate piirangute seadmine on riigi laenuvõtmise ideede taustal kohatu, selle asemel tuleks hoopis linnadelt ja valdadelt ära võetud tulubaas taastada. See oleks reaalne kui Valitsus ja parlament näitaks üles poliitilist tahet,” ütles Linnade Liidu esimees Taavi Aas.

Kaks aastat tulubaasi kärbet on kohaliku elu korraldamiseks mõeldud rahast võtnud juba 1,3 miljardit krooni. Selle võrra on linnades ja valdades vähem tänavavalgustust, teede remonti, lasteaedade ja koolide vahendeid ning muid igapäevaseks hädapäraseks toimimiseks vajalikke vahendeid.

“Kui riigi tasandil räägitakse maksutulude kasvust, siis on täiesti arusaamatu, miks kohapeal kasutamiseks mõeldud vahenditega jätkuvalt riigieelarvet peab toetama”, küsis Taavi Aas.

Uus finantsjuhtimise seadus jätab lahenduseta ka kunagised “Koolid korda” programmi juhtumid. Omavalitsustele, kes uskusid, et pikaajalised rendilepingud Riigi Kinnisvaraga on täiendav võimalus koolid korda teha, peavad lootma, et debatid sel teemal jätkuksid.

Tagasi eelmisele lehele